Snížení spotřeby paliva - jak s ním souvisí nahuštění pneumatik?

Také vás trápí dnešní ceny pohonných hmot a rádi byste snížili spotřebu svého vozu? Vyzkoušeli jste už několik osvědčených metod od vyložení zbytečných a těžkých věcí z auta nebo sundání příčníků a stále se vám zdá, že by šlo jezdit za levněji?

Často se u nás v pneuservisu setkáváme s případy, kdy má zákazník málo nahuštěné pneumatiky. A světe div se, zrovna to má na spotřebu největší vliv. 

 

Nedávno se k nám vrátil zákazník, kterému jsme pouze vyvažovali kola (a samozřejmě správně nahustili) a ptal se nás, co jsme mu provedli s autem. Prý mu klesla dlouhodobá spotřeba téměř o 1 litr na 100 km. Se zákazníkem jsme si sedli a vysvětlili mu za nás základní a automatické, pro někoho neznáme rady:

 1. Správně nahuštěná pneumatika 

  • Pokud budete jezdit na podhuštěné pneumatice, vaše auto bude mít větší valivý odpor a tím pádem budete muset víc šlapat na plyn = víc paliva. Nehledě na to, že pneumatiku brzy zničíte. 

 2. Dojíždění zimních pneu v létě

  • Zimní pneumatika při vysokých teplotách měkne a tím dochází k většímu valivému odporu. Důsledkem toho je pak vyšší spotřeba až o desítky procent. 

 3. Zbytečný náklad v autě

  • Nevozíte náhodou v kufru auta bednu s nářadím, kterou jste chtěli dát do garáže? Nebo jste stále nesundali příčníky ze střechy po letošní dovolené? Zbytečný náklad v autě, který zvyšuje celkovou hmotnost vašeho vozu nebo již zmíněné příčníky, které snižují aerodynamiku mají veliký vliv na dlouhodobou spotřebu vašeho vozu.

 4. Zanesené sací potrubí

  • Pokud máte starší dieselové auto a jezdíte převážně krátké vzdálenosti v nízkých otáčkách, počítejte s tím, že se sací potrubí časem téměř celé zanese zbytky spalin. Je to díky EGR ventilu, který vrací část výfukových plynů zpět do spalovacího prostoru k opětovnému přepálení (kvůli emisím).

 5. Správný styl jízdy

  • Jezdíte plynule a předvídatelně? Při sjíždění z kopce si přibržďujete motorem? Jezdíte podle předepsaných rychlostí? Výborně! I to vám totiž uspoří dost paliva a zároveň pomáháte bezpečnosti silničního provozu. 

 

…a samozřejmě další osvědčené metody, které má každý z vás vyzkoušené. Za nás tyto fungují spolehlivě. My osobně k tomu přispíváme správným huštěním vašich pneumatik, při každém přezouváním automaticky měníme ventil tlaku (aby vám pneu neucházely) a nebo zvládneme servis vašeho vozu (výměna filtrů a čištění sacího potrubí). Objednat se ZDE.

Šťastné a úsporné kilometry přeje tým Extrakola